STACJA FIZJOTERAPIA Skuteczna rehabilitacja, Wykwalifikowany Fizjoterapeuta

Wizyty w godzinach : 8:00 - 20:00
  Kontakt z Nami : 510 822 292 / 512 298 232

All Posts in Category: Porady – FIZJO-PLUS

Ciąża bez bólu kręgosłupa pod okiem fizjoterapeuty

„Badania wskazują, że prawie u wszystkich kobiet w ciąży występują dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego, a około 1/4 z tych kobiet jest z tego powodu tymczasowo „nieaktywna” w tym okresie. Dzieje się tak z powodu niesamowitych zmian, które zachodzą w organizmie podczas przebiegu ciąży.”

Bóle kręgosłupa zdarzają się niemal każdej przyszłej mamie i zazwyczaj nie są objawem niepokojącym. Powiększający się brzuch, a co za tym idzie, ciągle rosnąca waga, powodują pewne istotne zmiany w ułożeniu całego ciała. Kręgosłup lędźwiowy wygina się, ciężarna wypina brzuch, plecy robią się bardziej okrągłe, a głowa wysuwa się w przód. Dodatkowo w ciąży wydzielają się hormony, w skutek których rozluźniają się stawy krzyżowo – biodrowe. Wszystko razem może skutkować dolegliwościami bólowymi kręgosłupa.

Każda pacjentka w moim gabinecie jest traktowana indywidualnie jednakże jest kilka sposobów na ograniczenie dolegliwości bólowych kręgosłupa Pań w ciąży.

Poniżej podsuwam kilka rad jak zapobiegać bólom kręgosłupa w ciąży.

1. Ogranicz dźwiganie

To, że przed ciążą nie musiałaś nikogo prosić o przyniesienia zakupów z samochodu, nie oznacza, że poruszając się w postaci osoby podwójnej, też musisz te zakupy targać. Jeśli musisz coś dźwigać, rozłóż ciężar na obie ręce, lub wykorzystaj do tego plecak. To samo niestety dotyczy Twojej własnej torebki! Przejrzyj ją dokładnie i wyrzuć z niej co najmniej połowę rzeczy!

2. Ruszaj się i spaceruj, ale WYGODNIE!

Jak widomo ruch w ciąży jest bardzo ważny, zatem spaceruj dużo, dotleniaj się i ćwicz, jeśli masz taką możliwość. Pamiętaj jednak o wygodnym obuwiu, ma ono bowiem duży wpływ na Twój kręgosłup. Wprawdzie nie musisz nosić babcinych, niemodnych pantofli, ale buty sportowe byłyby wskazane. Jakie szczęście, że są ostatnio tak modne!

3. Unikaj długiego stania

Pozycja stojąca, w Twoim stanie, nie będzie zbyt korzystna. Zwiększy nacisk na i tak już mocno obciążony kręgosłup. Jeśli musisz wykonać w domu czynności wymagające stania (np. prasowanie), podłuż pod zgiętą nogę taboret, to pozwoli nieco odciążyć Twoje plecy.

4. Odpoczywaj w wygodnej pozycji

Korzystaj z każdej chwili, aby polegiwać, to pozycja najkorzystniejsza dla Twojego kręgosłupa. W ciąży najlepiej leżeć na boku, z poduszką między kolanami. Unikaj tez miękkich materacy i foteli. Powodują zapadanie ciała. Może i jest mięciutko i milutko, ale na pewno niezbyt zdrowo!

5. Pilnuj diety!

Żelazna zasada ODPOWIEDZIALNEJ ciężarnej brzmi: jedz dla dwojga, nie za dwoje! To co jesz, wpływa na rozwój Twojego maluszka. Nie wrzucaj do żołądka byle czego, nie rób śmietnika z chwilowego domku swojego dziecka. Pamiętaj, że Twoje zdrowe odżywiane przełoży się na zdrowie dziecka, ale również na Twoje własne. Im mniej przytyjesz, tym Twój kręgosłup będzie mniej obciążony.

6. Koniecznie wybierz się do fizjoterapeuty !

Wizyta u fizjoterapeuty w ciąży jest rewelacyjnym rozwiązaniem przy dolegliwościach bólowych kręgosłupa. Pozwala rozluźnić napięte mięśnie, relaksuje i łagodzi bóle. Pamiętaj jednak, że na takie zabieg musi wyrazi zgodę Twój lekarz ginekolog.

Read More

Masaż leczniczy z wykorzystaniem Bańki Chińskiej

Gumowe bańki chińskie, nazywane również akupunkturowymi, używane są do masażu. Wprawdzie ich pochodzenie wiąże się z Dalekim Wschodem i ma swoje korzenie w pokoikach chińskich medyków jak ale u nas też możesz skorzystać z takiej terapii.

Gumowa bańka chińska wykonana jest z elastycznego tworzywa, które idealnie nadaje się do przytwierdzenia na nierównych powierzchniach ciała.

Działa na zasadzie podciśnienia, ale efekt ten, uzyskujemy przez odkształcenie bańki i usunięcie powietrza z jej wnętrza. Jest to bardziej komfortowe i bezpieczne, w porównaniu z bańką klasyczną, szklaną.

Jakie ma jeszcze zalety?

• Można jej używać do masażu całego ciała – jest prosta w użyciu, wystarczy natłuścić skórę w miejscu zabiegowym, przytwierdzić ją do ciała i powoli zacząć przesuwać w górę i w dół. Prawie w każdym miejscu na ciele można to zrobić samemu!

• Bańki można stawiać, podobnie jak te ogniowe. Przyklejamy je w miejscach bolesnych, pozostawiamy na 5 minut i delikatnie odklejamy. Poprawia to krążenie w poddanej zabiegowi okolicy, pomaga usunąć toksyny i przyspiesza gojenie tkanki

• Elastyczne tworzywo, z jakiego są wykonane pozwalają na poruszanie się z bańką znajdującą się na ciele

• Jest sprzymierzeńcem w walce z cellulitem! Masaż bańką świetnie radzi siebie z pomarańczową skórką, jest zabiegiem mechanicznym wygładzającym powierzchnię skóry, działa również ujędrniająco.

Zabieg bańkami chińskimi można wykonać w domu, samodzielnie, po krótkim instruktażu terapeuty. Można również wybrać się do specjalisty, który wykona go w sposób profesjonalny i kompleksowy.

Polecamy szczególnie osobom, które chcą zregenerować swoje mięśnie po ciężkim dniu pracy i poczuć prawdziwe odprężenie!

Read More

Masaż klasyczny ? Zastanawiasz się czy warto ? Sprawdź !

Zastanawiasz się, czy skorzystać z masażu?
Znajomi ciągle o tym mówią, wielu korzystało z takich zabiegów, ale Ty ciągle wahasz się, czy to zrobić?

Przeczytaj ten, krótki wpis  i przekonaj się jakie zalety ma masaż i dlaczego jednak warto się na niego zdecydować.

1. Pomaga usunąć dolegliwości bólowe – Jeśli na co dzień odczuwasz bóle pleców, karku, kończyn, może to oznaczać, że Twoje ciało jest już przeciążone pracą i czynnościami domowymi. Jeśli ból nie jest ostry, zamiast iść do lekarza po środki przeciwbólowe, skorzystaj z masażu. Rozluźni on napięte mięśnie i pomoże pozbyć się uciążliwych dolegliwości bólowych.

2. Relaksuje – Czujesz się sztywny i spięty? Pomóż swoim mięśniom rozluźnić się po całym tygodniu ciężkiej pracy. Masażysta odpręży Cię i da Ci zastrzyk energii na kolejny tydzień.

3. Poprawia cyrkulację krwi – czujesz, że Twoje nogi są ciężkie, jakby były nabrzmiałe? Z tym problemem też świetnie poradzi sobie masaż. Poprawi krążenie, dotleni komórki i Twoje nogi znów będą lekkie! Dodatkowo będzie to terapia przeciwżylakowa i nie będziesz musiał martwić się tym problemem w późniejszym wieku

4. Wspomaga procesy odchudzania – jeśli jesteś na diecie, masaż będzie idealnym dopełnieniem twoich starań o zgrabną sylwetkę. Przyspiesza on przemianę materii, pozwala usunąć toksyny i dodatkowo ujędrnia skórę, co jest ważne podczas utraty dużej ilości kilogramów. Wśród ofert masażu jest wiele masaży typowo odchudzających, z czego warto skorzystać

5. Wspomaga leczenie urazów i kontuzji – szeroka gama masaży leczniczych i sportowych pozwala na uzupełnienie rehabilitacji kontuzji i urazów sportowych. Przyspiesza regenerację tkanek, łagodzi dolegliwości i świetnie współgra z ćwiczeniami rehabilitacyjnymi

6. Poprawia kondycję mięśni – szczególnie wskazany dla osób czynnie uprawiających sport. Przy częstych treningach mięśnie są napięte i mogą ulegać mikrourazom. W takich przypadkach z pomocą przychodzi masaż sportowy, który poprawia elastyczność mięśni, a tym samym wpływa na ich wydolność

Przekonany? Zapraszam do  gabinetu lub umówienia się na wizytę domową.

Read More

Ból kręgosłupa – pozycje na złagodzenie bólu w domu

Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, ciężka praca fizyczna, wady postawy, to kilka z wielu czynników, które mogą mieć wpływ na pojawienie się bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa…..

W dzisiejszych czasach ból i dyskomfort w dolnym odcinku kręgosłupa jest bardzo częstym problemem dotykającym całą naszą populację.
Co druga osoba odwiedzająca mój gabinet skarży się na ból w dolnym odcinku kręgosłupa. W tym krótkim wpisie skupię się na rzeczy prostej, a jakże skutecznej, którą możesz zastosować w domu gdy doskwiera Ci dyskomfort w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Wszystko opiera się na odpowiednich pozycjach ułożeniowych, które pomogą Ci odciążyć Twój kręgosłup i znieść dolegliwości bólowe zanim umówisz się na wizytę aby w pełni zdiagnozować problem i go naprawić pod okiem fizjoterapeuty.

Poniżej przedstawiam 4 pozycje ułożeniowe, które rozluźnią Twój kręgosłup i przyniosą szybka ulgę obolałym plecom.

1. Ukłon japoński
Jest to pozycja rozciągająca cały kręgosłup i rozluźniająca mięśnie pleców. Świetna forma na szybkie rozluźnienie po całym dniu pracy. Zacznij od klęku podpartego, następnie usiądź na pięty i nie odrywając od nich pośladków, wykonaj skłon w przód w maksymalnym dla Ciebie zakresie. Ręce swobodnie oprzyj o podłogę i pozostań w tej pozycji jakiś czas, bardzo głęboko i spokojnie oddychając.

2. Pozycja embrionalna
Wyjątkowo rozluźniająca pozycja w leżeniu na boku, która rozciąga kręgosłup oraz mięśnie okołokręgosłupowe. Połóż się na boku, zegnij nogi w kolanach i podciągnij je maksymalnie do klatki piersiowej. Dodatkowo obejmij nogi rękoma i rozluźnij się. Ta pozycja przyniesie Ci dużą ulgę głównie w dolnym odcinku kręgosłupa.

3. Pozycja w leżeniu na wznak, ze zgiętymi nogami
Ta prosta pozycja odciąży nasze plecy i pozwoli na relaks i regenerację kręgosłupa. Plecy płasko przylegają do podłogi, a zgięte w kolanach nogi minimalizują obciążenie kręgosłupa. Jest to idealna pozycja relaksu po pracy, przed zaśnięciem lub zaraz po przebudzeniu.


4. Pozycja krzesełkowa
Pozycja ta jest niezastąpiona w momencie, gdy pojawiają się silne dolegliwości bólowe. Uniesienie nóg pod kątem 90 stopni odciąża kręgosłup i minimalizuje ucisk na dyski lub korzenie nerwowe. W silnych dolegliwościach bólowych daje ulgę i pozwala doczekać do wizyty u fizjoterapeuty. Połóż się na plecach, zegnij nogi w kolanach i połóż je na podwyższeniu, tak aby opierały się całymi łydkami. Możesz wykorzystać do tego piłkę rehabilitacyjną, poduszki lub krzesło.

Pozycja krzesełkowa do zastosowania w domu, jeżeli nie masz piłki gimnastycznej. Rzecz prosto, a bardzo skuteczna

Dorzucę jeszcze kilka cennych rad, które sam stosuje w codziennym życiu:

  • Powinniśmy spać  na wznak, bo to jest najzdrowsza pozycja dla naszego kręgosłupa
  • Wbrew obiegowym opiniom materac, na którym śpimy wcale nie może być za twardy – musi się lekko uginać pod ciężarem ciała, aby się dostosować do naturalnych krzywizn kręgosłupa
  • Należy pozbyć się zbyt dużych poduszek – najlepszy jest płaski jasiek
  • Pamiętajmy o codziennej systematycznej gimnastyce!
  • W pracy czy w domu siedząc na krześle nie siadajmy na jego brzegu – należy wsunąć się do końca krzesła, jego oparcie powinno umożliwić zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa
  • Ważne jest także zrzucenie nadwagi – każdy dodatkowy kilogram obciąża kręgosłup o siedem kilo!

Jeżeli, ból kręgosłupa nie ustępuje proponuje umówić się na wizytę z fizjoterapeutą. Zastosowanie odpowiednich metod przyniesie ulgę.

Read More

Ćwiczenia z piłką

Zaczniemy od początku….

Piłki do ćwiczeń to przyrządy polecane przez trenerów i fizjoterapeutów do treningu ogólnorozwojowego i rehabilitacji. Znakomicie nadają się do samodzielnych ćwiczeń w domu: są proste w użyciu, tanie, nie obciążają kręgosłupa i może trenować z nimi każdy, niezależnie od wieku czy stopnia sprawności fizycznej.

Piłki do ćwiczeń dostępne są w wielu rozmiarach i rodzajach: od lekkich jak piórko piłeczek pingpongowych po ciężkie, kilkukilogramowe piłki lekarskie. Niektóre oprócz podstawowego zastosowania w grach zespołowych (np. piłka tenisowa) mogą być wykorzystywane do ćwiczeń ogólnorozwojowych, rehabilitacyjnych oraz do automasażu. Podstawowym zadaniem takich piłek jest rozluźnianie bądź wzmacnianie wybranych partii mięśniowych. Najlepiej sprawdzają w treningu mięśni głębokich i przykręgosłupowych.

My pod uwagę bierzmy piłkę którą sami stosujemy w gabinecie tzw piłka FITT BALL – czytaj inaczej piłkę gimnastyczną 🙂

Fit ball (piłka gimnastyczna) to najpopularniejszy rodzaj piłki wykorzystywanej do ćwiczeń fitness i rehabilitacyjnych. Jej klasyczna wersja ma między 56 a 75 cm średnicy i wykonana jest z elastycznej gumy PCV.

Fit ball ma cały wachlarz zastosowań: za jej pomocą można wzmacniać mięśnie, rozluźniać je, masować, korygować wady postawy oraz leczyć bóle kręgosłupa i kostno-stawowe. Znakomicie nadaje się do treningu mięśni głębokich, czyli odpowiadających za prawidłową postawę.

Ćwicząc z piłką, poprawisz sylwetkę, zyskasz kondycję i nie tylko.

Treningi na piłce gimnastycznej mają dużą przewagę nad ćwiczeniami wykonywanymi na płaskiej powierzchni. Okrągły przyrząd utrudnia utrzymanie równowagi, ale dzięki temu aktywuje do pracy o wiele więcej mięśni, w tym bardzo ważne mięśnie głębokie. Niekiedy określa się je mianem „gorsetu”, bo otaczają tułów i zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Gdy są osłabione, sylwetka staje się przygarbiona, a układ kostny znacznie bardziej podatny na przeciążenia. Regularne treningi na piłce gimnastycznej stopniowo wzmacniają mięśnie głębokie, co pozwala uniknąć problemów z kręgosłupem i zapobiega wadom postawy.

Na piłce możesz się turlać, siedzieć, podskakiwać.

Inne korzyści, jakie można odnieść z ćwiczeń na piłce gimnastycznej to:

  • poprawa równowagi,
  • zwiększenie siły,
  • lepsze funkcjonowanie narządów wewnętrznych,
  • poprawa ruchomości stawów bez obciążania ich,
  • redukcja tkanki tłuszczowej,
  • zmniejszenie napięcia nerwowego,
  • ulga w bólach kostno-stawowych, bólach pleców i głowy.

 

Poniżej kilka ćwiczeń, które możesz sam wykonać u siebie w domu:

Read More

REHABILITACJA DOMOWA

JAK WYGLĄDA TERAPIA DOMOWA ?

Rehabilitacja domowa jest jedną z form prowadzenia terapii pacjenta.
Oprócz oczywistych korzyści zdrowotnych, korzystając z rehabilitacji zaoszczędzają Państwo czas przeznaczony na dojazd do i z placówki medycznej. To fizjoterapeuta przyjeżdża do Państwa domu, a czas przeznaczony na dojazd mogą Państwo wykorzystać na odpoczynek lub inną ważną dla Was aktywność.

Fizjoterapia domowa polega na indywidualnej pracy fizjoterapeuty w miejscu przebywania pacjenta. Terapia mobilna jest skierowana do osób które na skutek choroby nie mogą opuścić swojego miejsca zamieszkania.

Dla kogo ?

Rehabilitacja w domu  może być prowadzona u wszystkich pacjentów z problemami w obrębie narządu ruchu, z chorobami układu nerwowego, po przebytym udarze czy urazach czaszkowo – mózgowych, jest to też dobra forma terapii dla pacjentów w starszym i podeszłym wieku.

Jeśli więc Ty lub ktoś z Twoich bliskich potrzebuje rehabilitacji np. z powodu:

  • udaru mózgu,
  • stanu po złamaniach kończyn,
  • bólu kręgosłupa szyjnego, bólu kręgosłupa lędźwiowego, czy bólu kręgosłupa piersiowego,
  • choroby Parkinsona,
  • stwardnienia rozsianego (SM),
  • edoporotezoplastyki stawu kolanowego czy biodrowego,
  • bólu kostki, kolana, łokcia, nadgarstka, dłoni czy innej części ciała,
  • napięciowych bólów głowy,
  • amputacji kończyny dolnej,
  • zamrożonego barku,
  • artroskopii stawu kolanowego czy barkowego,
  • choroby zwyrodnieniowej stawów,
  • chorób reumatycznych,
  • skręcenia stawu skokowego,Umów wizytę już dziś.

 

Czym jest rehabilitacja domowa i jakie są korzyści dla pacjenta

Fizjoterapeuta przyjeżdża do domu pacjenta z przenośnym sprzętem (rozkładany stół do masażu, urządzeniem do elektroterapii, laseroterapii, terapii ultradźwiękowej i innymi niezbędnymi urządzeniami do wykonania terapii).

KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z FIZJOTERAPII DOMOWEJ

Wysoka jakość usług gwarantowana doświadczeniem w zakresie fizjoterapii

  • Dostosowanie indywidualnego planu terapii
  • Dopasowanie godzin terapii do możliwości Pacjenta
  • Ćwiczenia funkcjonalne według najnowszych trendów fizjoterapii
  • Zabiegi wykonywane w domu nie różnią się jakością w stosunku do tych wykonywanych w klinice,
  • Zabiegi wykonywane indywidualnie (1 na 1) zapewniają szybkie efekty terapii,
  • Nie tracisz czasu na dojazd do gabinetu rehabilitacji,
  • Nie musisz martwić się o to że ból przeszkodzi Ci w dotarciu do miejsca w którym prowadzona jest rehabilitacja,

 

Zalety rehabilitacji z dojazdem do domu

Zalety rehabilitacji domowej prowadzonej przez fizjoterapeutów MobileMed na terenie Warszawy i okolic to:

  • oszczędność czasu poświęconego na dojazd oraz na powrót do domu,
  • praca jeden na jeden (indywidualne podejście do pacjenta),
  • wysoki standard usług prowadzonych najnowszymi metodami fizjoterapeutycznymi,
  • komfort domowego zacisza,
  • najwyższa intymność dla pacjenta (komfort własnego domu),
  • pewność, że ból nie przeszkodzi w dotarciu na rehabilitację
  • brak stresu, że korki i spóźnienie uniemożliwią odbycie rehabilitacji.

PIERWSZE SPOTKANIE OBEJMUJĘ:

– Przeprowadzeniu badania funkcjonalnego
– Wywiad dotyczący jednostki chorobowej
– Określenia ilości spotkań i planu terapii
– Wstępną terapię obejmującą daną jednostkę chorobową
– Zalecenia dotyczących postępowanie po terapii

Read More

Ból szyi – 5 łatwych sposobów jak jego uniknąć.

„Lepiej zapobiegać niż leczyć”
Poniżej przedstawiamy Państwu 5 zmian w stylu życia, które wpłyną pozytywnie na nasz kręgosłup szyjny i pomogą cieszyć się każdym dniem.

 

1) Korzystanie z telefonu komórkowego oraz praca na stanowisku telemarketera 

Telefon jest w dzisiejszych czasach niezbędnym narzędziem. Prawidłowa pozycja ciała podczas rozmowy telefonicznej, pisania smsa, czytania wiadomości polega na patrzeniu przed siebie, utrzymaniu głowy wyprostowanej, wyciągniętej w górę. Kiedy piszemy smsa lub czytamy lepiej mieć ekran telefonu na poziomie oczu niż zginać głowę w dół. Znacząco zmniejszamy napięcie w obrębie mięśni szyi. Te same zasady obowiązują jeśli pacjent pracuje na stanowisku przy odbieraniu telefonów.

2) Stosuj zestaw słuchawkowy. Być może nie wygląda najlepiej ale jest bardzo funkcjonalny i pozwala trzymać głowę w pozycji neutralnej podczas rozmowy. Zestaw słuchawkowy powinien być również stosowany u każdego, kto pracuje przy biurku.

3)Zamień torbę podręczną na plecak. Mimo, że wygląda się jak duży dzieciak w szkole ważne jest, aby zmniejszyć obciążenie i rozłożyć ciężar na dwa ramiona, a nie tylko na jeden.

4) Stosuj poduszkę profilowaną.

5) Mniej pracuj. Zdaję sobie sprawę, że jest to najtrudniejszy element. Ale większość bólów kręgosłupa związane jest ze stresem oraz pracą. Uświadom pacjentowi że zdrowie i szczęście jest najważniejsze a jego problemy w znacznym stopniu zmniejszą się.

*  źródło http://www.fizjoterapeutom.pl

Read More

10 rzeczy na temat bólu o których nie wiesz!

1.Ból w 100% przypadków pochodzi z naszego mózgu.
W 1996 roku, Ronald Malzack opracował koncepcję neuromatrix. Neuromatrix, w prostych słowach można określić wszystkie mechanizmy zachodzące w mózgu, które po aktywacji tworzą ból. Więc gdy kostka boli, ból jest generowany na podstawie informacji zebranych przez mózg. Ból jest mechanizmem obronnym naszego organizmu.

2. Stopień uszkodzenia nie zawsze jest równy stopniu bólu.
Badania potwierdzają, że bardzo poważne obrażenie może nie boleć a bardzo drobne urazy mogą uszkodzić wiele struktur. Stopień występowania bólu jest bardziej związany z przeszłych doświadczeń. Na przykład, jeśli miałeś skręconą kostkę w przeszłości, a potem skręcisz ją ponownie to te ponowne skręcenie będzie prawdopodobnie boleć bardziej. To dlatego, że mózg nauczył się chronić tę kostkę, po uprzednim uszkodzeniu i jej mechanizmem obronnym jest ból.

3. Pomimo tego, co obiektywnie pokazuje zdjęcie RTG, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa, nie może to być przyczyną bólu. Podczas diagnostyki obrazowej można głównie spojrzeć w głąb ciała (struktury, tkanki, narządy). Taka diagnostyka daje nam tylko trochę informacji o bólu. W badaniach przeprowadzonych na 60 letnich lub starszych pacjentach u których nie występowały objawy bólu krzyża, stwierdzono, że 36% osób miało przepuklinę dysku, 21% miało zwężenie kanału kręgowego, a ponad 90% miało zdegenerowanie lub wybrzuszenie dysku. Dlatego warto pamiętać, że to co pojawia się w obrazie, może ale nie musi być związane z występującymi objawami.

4. Psychologiczne czynniki, takie jak depresja i niepokój, mogą nasilić ból.
Na ból może wpływać wiele różnych rzeczy a jednym z nich są problemy psychologiczne. Ostatnie badania w Journal of Pain wykazały, że zmienne psychologiczne był bardzo związane z występującym długotrwałym bólem stawu kolanowego po całkowitej endoprotezoplastyce stawu kolanowego. Dlatego też leczenie skojarzeniowe może rzeczywiście być bardziej skuteczniejsze niż operacja.

5. Zapalenie stawów nie powoduje bólu.
Pomimo że te dwie dysfunkcje mogą być spokrewnione to, nie wszystkie osoby z zapaleniem stawów doświadczyły bólu. Ból stawów jest często skorelowany z innymi dodatkowymi zmiennymi, takimi jak bierność, depresja, itp.

6. Twoje środowisko społeczne może wpływać na twoje dolegliwości.
Wielu naszych pacjentów stwierdza, że ich ból wzrasta, gdy są w pracy lub gdy są w sytuacji stresowej. Ból może być wysłany z mózgu ze względu na środowisko w jakim się znajdujemy ( stres, presja). Mózg podejrzewa, że ​​jest niebezpieczeństwo i wysyła odpowiednie sygnały do mięśni.

7. Edukacja o bólu może być bardziej skuteczniejsza niż trening stabilizacyjny stosowany w zapobieganiu bólu krzyża.
Badania opublikowane w BMC Medicine wykazały, że edukacja ( jak przeciwdziałać bólom krzyża, jak zachować ergonomię i zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia) była znacznie bardziej skuteczniejsza w zapobieganiu wystąpieniu bólu krzyża niż program wzmocnienia mięśni głębokich.

8. Nasz mózg może się nabrać na ból. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku amputacji ( ból fantomowy).
Nasz mózg może zostać oszukany przez iluzję lustra ( stosowana terapia lustrzana np. u osób po amputacji lub z niedowładem ręki, nogi) i określone zadanie ruchowe może być odczuwalne w kończynie, której pacjent nie posiada lub w przypadku niedowładu. To jest złudzenie optyczne, a mózg można oszukać w odniesieniu do bodźców.

9. Możliwość określenia kierunku ruchu ( lewo, prawo) zmienia, gdy występuje ból.
Sieci korowe w mózgu, które pomagają w określeniu kierunku z lewej do prawej w przypadku wystąpienia silnego bólu są zablokowane. Kiedy czujesz, że masz problem z szybkim określeniem kierunku to jest prawdopodobne, że przyczyną może być ból.

10. Mimo tego co lekarze mogą mówić, prawdopodobnie nie ma takiego czegoś jak wysoka tolerancja na ból.
Niektórzy lekarze, aby ich pacjenci poczuli się lepiej mówią, że „mają wysoką tolerancję na ból.” Może dzięki temu stwierdzeniu pacjent poczuje się lepiej, ale w literaturze ono nie występuje. Jest takie narzędzie, które nazywa się algometer które wykorzystywane jest w badaniach klinicznych w celu obiektywnego pomiar bólu, ale obecnie istnieje niewiele danych na poparcie tego urządzenia i określenia, co to jest faktycznie „wysoki próg”.

* źródło http://www.fizjoterapeutom.pl/

Read More

Dbaj o swój kręgosłup – dobierz odpowiednie obuwie.

Obuwie z definicji to część ubioru, której główna rolą jest ochrona stóp przed urazami ze strony podłoża oraz zapewnienie komfortu podczas chodzenia.

Ale czy wiesz o tym, że dobrze dobrane obuwie to jedna z najważniejszych rzeczy, która wpływa na nasz organizm?

Spędzając większość dnia w pozycji stojącej narażamy nasz organizm na ciągłe obciążenia. Nacisk na stopy podczas ruchu określa się na poziomie o ponad 50% więcej niż masa naszego ciała – pomyśl teraz o naszym układzie kostnym i mięśniowym, – jaką pracę musi wykonywać. Źle dobrane obuwie może prowadzić do zniekształcenia stóp, jakimi mogą być haluksy, odciski, płaskostopie, a te z kolei prowadzą do problemów z kolanami, biodrami i na końcu z kręgosłupem. 

Dlatego odpowiednio dobrane obuwie pozwoli Ci uniknąć tych problemów, oto kilka prostych rad, na co trzeba zwrócić uwagę

Podeszwa – powinniśmy zwrócić uwagę na jej kształt, grubość i z jakiego materiału jest wykonana. Ma to znaczący wpływ na sklepienie poprzeczne i podłużne stopy. Podeszwa powinna przypominać kształtem stopę z odpowiednio grubą i elastyczną warstwą materiału, którego zadaniem jest amortyzacja stopy podczas kontaktu z podłożem. Wkładka również jest ważnym elementem, powinna być nie za twarda i odpowiednio rozkładać ciężar ciała.

Obcas – powinien być nie wyższy niż 2-3cm. Wysokie obcasy powodują płaskostopie poprzeczne i wystąpienie haluksów. Bardzo wysokie obcasy powodują również skrzywienia w odcinku lędźwiowym i skrzywienie boczne. Tylko pamiętajmy jedno zbyt płaskie buty też nie są dobrym rozwiązaniem.

Materiał – najlepiej jak by buty były wykonane z naturalnego tworzywa. Ważne żeby stopa mogła oddychać.

Jedno jest pewne buty to podstawowe wyposażenie każdej osoby – zalecamy obuwie sportowe, które jest projektowane przez specjalistów.
Pamiętaj jedynym naturalnym obuwiem dla naszego organizmu jest – chodzenie na boso!
Zatem kiedy pojawia się ból chodźmy jak najwięcej na boso.

Read More

Aktywność fizyczna osób starszych – korzyści.

Na podstawie badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Standford i opublikowanych na łamach Archives of Internal Medicine, potwierdzają, że aktywność fizyczna osób starszych przedłuża im życie oraz poprawia jego jakość.

W Badaniu wzięło udział około 500 osób w wieku po pięćdziesiątce i starszych. W wyniku zmian społecznych i rozwoju medycyny żyjemy coraz dłużej, a wraz z wydłużeniem życia konieczne staje się skupienie na poprawie jego jakości i funkcjonalności przede wszystkim właśnie wśród reprezentantów tej grupy wiekowej.

Uczestnicy badania dzielili się na dwie grupy – osoby regularnie biegające i osoby zdrowe ale mało aktywne fizycznie. W ciągu trwania badania uczestnicy proszeni byli corocznie o udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące ich zdolności do wykonywania codziennych czynności, takich jak chodzenie, ubieranie się i pielęgnacja, wstawanie z krzesła czy chwytanie przedmiotów. Odpowiedzi były oczywiste. Grupa osób aktywnych fizycznie była cały czas równie sprawna, aczkolwiek w ciągu 19 lat trwania badania długość treningów skróciła z 4 godzin tygodniowo do około półtorej. Niepełnosprawność osób nieaktywnych zwiększała się wraz z wiekiem. Korzystając z narodowego rejestru zgonów badacze stwierdzili, że po niespełna 20 latach 15% osób aktywnych zmarło. Grupa osób prowadzących siedzący tryb życia zmniejszyła się w tym samym czasie aż o 1/3.

Korzyści dla zdrowia płynące z aktywności fizycznej przerosły oczekiwania. Utrzymanie właściwej masy ciała, zmniejszenie zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych, raka, chorób układu nerwowego. Co ciekawe, biegacze rzadziej też borykali się z chorobami zwyrodnionymi stawów. Było to o tyle zaskakujące, że podczas wstępnych analiz i przygotowań do badania poważnie zastanawiano się nad wpływem dynamicznych ćwiczeń na układ kostny seniorów. Obawiano się nadwyrężeń i urazów kości. Jak się okazało – niepotrzebnie, bo – jak stwierdzili badacze – organizm przyzwyczajony do aktywności fizycznej jest znacznie mniej narażony na tego typu schorzenia.

U osób około pięćdziesiątego roku życia i starszych, regularne ćwiczenia fizyczne zmniejszają prawdopodobieństwo niepełnosprawności w późniejszym życiu, poprawiają stan zdrowia, jakość życia i samopoczucie. Zwiększają wydolność układu krążenia, wydolność tlenową i gęstość kości, poprawiają funkcjonowanie umysłu oraz zmniejszają stany zapalne. Wszystko to przekłada się na poprawę długości i jakości życia, a przy okazji zmniejsza wydatki na ochronę zdrowia związane z niepełnosprawnością i chorobami przewlekłymi.

W badaniach stwierdzono iż niepełnosprawność dopadła grupę aktywną dopiero 16 lat później niż przedstawicieli grupy nieaktywnej.

* https://med.stanford.edu/news/all-news/2008/08/running-slows-the-aging-clock-stanford-researchers-find.html

Read More