FIZJO-PLUS Skuteczna rehabilitacja, Wykwalifikowany Fizjoterapeuta

Wizyty w godzinach : 8:00 - 20:00
  Kontakt z Nami : 512-298-232

Dbaj o swój kręgosłup – dobierz odpowiednie obuwie.

Obuwie z definicji to część ubioru, której główna rolą jest ochrona stóp przed urazami ze strony podłoża oraz zapewnienie komfortu podczas chodzenia.

Ale czy wiesz o tym, że dobrze dobrane obuwie to jedna z najważniejszych rzeczy, która wpływa na nasz organizm?

Spędzając większość dnia w pozycji stojącej narażamy nasz organizm na ciągłe obciążenia. Nacisk na stopy podczas ruchu określa się na poziomie o ponad 50% więcej niż masa naszego ciała – pomyśl teraz o naszym układzie kostnym i mięśniowym, – jaką pracę musi wykonywać. Źle dobrane obuwie może prowadzić do zniekształcenia stóp, jakimi mogą być haluksy, odciski, płaskostopie, a te z kolei prowadzą do problemów z kolanami, biodrami i na końcu z kręgosłupem. 

Dlatego odpowiednio dobrane obuwie pozwoli Ci uniknąć tych problemów, oto kilka prostych rad, na co trzeba zwrócić uwagę

Podeszwa – powinniśmy zwrócić uwagę na jej kształt, grubość i z jakiego materiału jest wykonana. Ma to znaczący wpływ na sklepienie poprzeczne i podłużne stopy. Podeszwa powinna przypominać kształtem stopę z odpowiednio grubą i elastyczną warstwą materiału, którego zadaniem jest amortyzacja stopy podczas kontaktu z podłożem. Wkładka również jest ważnym elementem, powinna być nie za twarda i odpowiednio rozkładać ciężar ciała.

Obcas – powinien być nie wyższy niż 2-3cm. Wysokie obcasy powodują płaskostopie poprzeczne i wystąpienie haluksów. Bardzo wysokie obcasy powodują również skrzywienia w odcinku lędźwiowym i skrzywienie boczne. Tylko pamiętajmy jedno zbyt płaskie buty też nie są dobrym rozwiązaniem.

Materiał – najlepiej jak by buty były wykonane z naturalnego tworzywa. Ważne żeby stopa mogła oddychać.

Jedno jest pewne buty to podstawowe wyposażenie każdej osoby – zalecamy obuwie sportowe, które jest projektowane przez specjalistów.
Pamiętaj jedynym naturalnym obuwiem dla naszego organizmu jest – chodzenie na boso!
Zatem kiedy pojawia się ból chodźmy jak najwięcej na boso.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *