Zaczniemy od początku….
Piłki do ćwiczeń to przyrządy polecane przez trenerów i fizjoterapeutów do treningu ogólnorozwojowego i rehabilitacji. Znakomicie nadają się do samodzielnych ćwiczeń w domu: są proste w użyciu, tanie, nie obciążają kręgosłupa i może trenować z nimi każdy, niezależnie od wieku czy stopnia sprawności fizycznej.
Piłki do ćwiczeń dostępne są w wielu rozmiarach i rodzajach: od lekkich jak piórko piłeczek pingpongowych po ciężkie, kilkukilogramowe piłki lekarskie. Niektóre oprócz podstawowego zastosowania w grach zespołowych (np. piłka tenisowa) mogą być wykorzystywane do ćwiczeń ogólnorozwojowych, rehabilitacyjnych oraz do automasażu. Podstawowym zadaniem takich piłek jest rozluźnianie bądź wzmacnianie wybranych partii mięśniowych. Najlepiej sprawdzają w treningu mięśni głębokich i przykręgosłupowych.
My pod uwagę bierzmy piłkę którą sami stosujemy w gabinecie tzw piłka FITT BALL – czytaj inaczej piłkę gimnastyczną 🙂
Fit ball (piłka gimnastyczna) to najpopularniejszy rodzaj piłki wykorzystywanej do ćwiczeń fitness i rehabilitacyjnych. Jej klasyczna wersja ma między 56 a 75 cm średnicy i wykonana jest z elastycznej gumy PCV.
Fit ball ma cały wachlarz zastosowań: za jej pomocą można wzmacniać mięśnie, rozluźniać je, masować, korygować wady postawy oraz leczyć bóle kręgosłupa i kostno-stawowe. Znakomicie nadaje się do treningu mięśni głębokich, czyli odpowiadających za prawidłową postawę.
Ćwicząc z piłką, poprawisz sylwetkę, zyskasz kondycję i nie tylko.
Treningi na piłce gimnastycznej mają dużą przewagę nad ćwiczeniami wykonywanymi na płaskiej powierzchni. Okrągły przyrząd utrudnia utrzymanie równowagi, ale dzięki temu aktywuje do pracy o wiele więcej mięśni, w tym bardzo ważne mięśnie głębokie. Niekiedy określa się je mianem „gorsetu”, bo otaczają tułów i zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Gdy są osłabione, sylwetka staje się przygarbiona, a układ kostny znacznie bardziej podatny na przeciążenia. Regularne treningi na piłce gimnastycznej stopniowo wzmacniają mięśnie głębokie, co pozwala uniknąć problemów z kręgosłupem i zapobiega wadom postawy.
Na piłce możesz się turlać, siedzieć, podskakiwać.
Inne korzyści, jakie można odnieść z ćwiczeń na piłce gimnastycznej to:
- poprawa równowagi,
- zwiększenie siły,
- lepsze funkcjonowanie narządów wewnętrznych,
- poprawa ruchomości stawów bez obciążania ich,
- redukcja tkanki tłuszczowej,
- zmniejszenie napięcia nerwowego,
- ulga w bólach kostno-stawowych, bólach pleców i głowy.
Poniżej kilka ćwiczeń, które możesz sam wykonać u siebie w domu: